Dobrovoľný hasičský zbor Dolná Tižina

Podľa obecnej kroniky bol dobrovoľný hasičský zbor v Dolnej Tižine založený v roku 1932. Obec už v tom období vlastnila striekačku, ktorú malo na starosti pár ľudí, ale organizovane začal zbor účinkovať až od tohto roku. Založením zboru sa zakúpili nové uniformy, helmy, potrebná výstroj a výzbroj. V inom zdroji sa uvádza rok založenia 1924. Každopádne svoju činnosť DHZ neprerušil dodnes. Za zakladateľa hasičského zboru sa považuje p. farár Fraštacký. Prvým veliteľom bol Ján Matušík.

e-img-3252

Od roku 1988 zbor disponuje zásahovou cisternou Aviou 31 a Motorovou striekačkou PS 12 a PPS 8. Dnes je zbor zaradený do C kategórie, čo znamená, že ide o jednotky určené na podporu profesionálneho zboru – dopravujú vodu, tylovo zabezpečujú hasičské jednotky a vykonávajú likvidačné práce. Od toho sa odvíja aj ich výbava a výcvik. V roku 2016 dostali od vlády zásahové vozidlo IVECO DAILY s príslušenstvom protipovodňového vozíka. Prijatím zákona 37/2014 o dobrovoľnej požiarnej ochrane bola daná všetkým dobrovoľným hasičom satisfakcia a dôstojné uznanie v spoločnosti. V súčasnosti je veliteľom Bohuš Bačinský.

e-img-3255

e-img-389