Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Máj, máj, máj zelený

Dátum: 30.04.2020
Máj lásky čas

Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie medzi rastlinami mal vo zvykoch tohto obdobia strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako máj.

Aby sme aj v čase súčasnej pandémie nezabúdali na tradície, postavili sme v našej obci symbolický máj. Týmto ďakujem všetkým , ktorí pomohli pri stavaní a zdobení.

Ak by sme do minulosti putovali ešte ďalej, nájdeme aj iný prvý máj. Tiež plný farieb, zelene a zábavy. Aj keď s trochu inou pointou. Na našich dedinách sa v predvečer tohto sviatku zvykli stavať máje. Mládenci si už dopredu vyhliadli krásne rovné vysoké stromy, aby ich vyťali a pekne upravili. Kôru stromu olúpali do hladka a zelený nechali len vrcholec stromčeka. Ten vyzdobili farebnými stužkami a večer sa vybrali „sadiť“ ich pred domy slobodných dievčat.

Niekde bývalo zvykom stavať máje všetkým dievkam súcim na vydaj, ale niekde znamenal vyzdobený máj to, že mládenec má o konkrétnu dievčinu vážny záujem. V tom prípade zasadil máj len pod jej oblok, alebo sa aspoň jeho májik výrazne odlišoval od tých ostatných. Chlapci chodili stavať máje v skupinkách, aby si mohli vzájomne pomôcť. Ale niekedy došlo aj k zvade a bitke, lebo si partie vzájomne máje váľali, a to najmä vtedy, ak sa dievča páčilo viacerým.

A čo na to dievčatá?

Asi ťažko v noci vedeli oči zažmúriť. Tajne pozerali cez okno, kto im ten máj prinesie aby mohli zistiť, kto sa im takto vyzná zo svojej lásky. No ak im v predzáhradke v tú noc žiadny farebný stromček nevyrástol, ich sklamanie bolo veľké.

Dúfajme, že čas pandémie bude čo najskôr za nami a koronavírus bude minulosťou.

Prajem krásne obdobie májových dní plných lásky aspoň toľko, koľko máme kvetov na zakvitnutých stromoch v tejto dobe.


Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.