Stavanie mája v Dolnej Tižine 2016

Dátum: 01.05.2016

Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari na zimou. často sa máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.

Neskôr pôvodný význam májov upadol do zabudnutia, ale zvyk stavať máje existuje v mnohých krajiných dodnes. Na Slovensku napríklad máje stavajú ako okresané a ovenčené stromy mládenci pred 1. májom pred tie domy, kde je vydaja súca dievka/ich milenka, inokedy sa stavia len jeden ústredný máj pre obec a podobne. Väčšinou ide o celý strom, ktorý je zbavený vetiev a kôry; iba horná časť sa ponecháva s vetvami.

Stavanie mája sa stalo tradíciou aj v našej krásnej obci. Tak tomu bolo aj tento rok. Ďakujeme všetkým zúčastneným ako Urbariátu v Dolnej Tižine za krásne máje, poľovníkom za prevoz, prípravu a ozdobenie kvetinárke Katke, Materskej škôlke, pracovníkom obecného úradu za orezanie májov a členom hasičskej jednotky v Dolnej Tižine za samotné postavenie májov.

Spolupráca všetkých bola naozaj pekná za čo patrí veľká vďaka.

Viac v našej Fotogalérii