Farský úrad

Kontakt:
Rímskokatolícka cirkev, farnosť Dolná Tižina
013 04 DOLNÁ TIŽINA 222/2
041 / 599 50 27
fara.dolnatizina@gmail.com
www.farnostdolnatizina.estranky.sk

História farnosti:
     Lokálna kaplnka Dolná Tižina bola zriadená spolu s filiálkou Zemianska Stráža v roku 1789 a na farnosť bola povýšená 21. Apríla 1805. 

 Prvý kostol, ktorý stal povyše dnešného vo farskej záhrade bol vybudovaný v roku 1792, ľahol však popolom po požiari. Bolo preto nutné postaviť nový murovaný kostol. Podarilo sa ho dostavať až v roku 1875 a je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, podobne ako starý kostol. Je vybudovaný v neskoroklasicistickom štýle rukou hlavného majstra Vincenta Raháka z Moravy. Aj dnešná stavba chrámu však vyhorela a to 28. júla 1904, kedy po požiari zhorela na uhoľ takmer celá dedina. Požiar si vynútil opravu strechy a nové zriadenie interiéru. Veľkou stratou bolo aj zhorenie hudobných nástrojov dychovej kapely, ktorá dlhé roky hrávala na cirkevných i svetských slávnostiach. Jej zakladateľom bol Hilarion Kuhajda, tunajší františkánsky kňaz.

     Dnešnú tvár získal kostol pričinením jeho nasledovníka Antona Fraštackého. V roku 1913 bol postavený hlavný a bočný oltár, ktorých zhotoviteľom bol rezbár Ján Mládenek z Kysuckého Nového Mesta. Socha blahoslavenej Panny Márie bola zakúpená v tom istom roku v San Ulrichu Gröden v Tirolsku od majstra Jozefa Reifenera. Maľby v chráme sú stvorené rukou významného slovenského maliara Jozefa Hanulu pochádzajúceho z Troch Sliačov na Liptove a sú z roku 1914.